Hírek : Bajnokságok Európában; Spanyol Kézilabda Bajnokság:Ciudad Real: |
Bajnokságok Európában; Spanyol Kézilabda Bajnokság:Ciudad Real:
2006.08.01. 14:41
Folytatjuk a 2005/2006-os kézilabda évad országonkénti áttekintését. Az alábbi írásban a Spanyolországban történteket összesítjük. Bőven van mit, hisz az Asobal bajnokság és a spanyol kupa (Copa del Rey) mellett a Szuperkupa és az Asobal kupa eseményeit is elemezhetjük. S ha még ez sem lenne elég, a spanyol csapatok a Bajnokok Ligájában is jelentős szerepekhez jutottak.Minden szempontból érdekes, fordulatokban gazdag szezont hozott a 2005/2006-os idény a spanyol kézilabda szurkolóinak. A legboldogabbak a Ciudad Real hívei lehettek, hisz csapatuk 5 sorozatban indult, s abból 3 aranyérmet be is gyűjtött. Az üröm az örömben a Copa del Rey második, és az Allianz Asobal ezüst, bár az igazi fájdalom ezekből is csak a bajnoki cím elvesztése lehetett. Bár, ha őszinték vagyunk, egy BL győzelem sok mindenért kárpótol…..
Ugorjunk vissza az időben, egészen 2005 szeptemberéig. Amikor is elejét vették a bajnoki meccsek a világ jelenlegi legerősebb bajnokságában. A négy nagycsapat, a Barcelona, a PSA Pamplona, a Ciudad Real és az Ademar Leon is nekivágott a szezonnak, s a Barcelona tavalyi BL győzelme és bajnoki 4. helye miatt mind a négyen a BL-ben is érdekeltek voltak. ( Sokan emlékeznek rá, de azért idézzük fel: a Barcelona BL győztesként nem indulhatott volna a 2005-2006-os BL szezonban, mert a bajnokságban csak a 4. helyen végzett. A nemzetközi szövetség viszont úgy látta jónak, ha a címvédő azért ott van a sorozatban, ezért engedélyezte 4. spanyol indulóként.)
Szóval elkezdődött a szezon, s rögtön a második fordulóban egy meglepetés: a sokak által legjobbnak, az új edzővel Talant Dujshebaevvel az élen az „idén mindent megnyerőnek” vélt CR az újonnan feljutott Algecirastól szenvedett 1 gólos vereséget idegenben (28-27). Utólag már nyugodtan kijelenthető, hogy ez a baki a bajnoki címbe került. Sterbik Árpád így nyilatkozott: „A védelmünk nagyon jó, a támadásainkat meg egyszerűen elügyetlenkedjük. Sok játékos kevesebb lehetőséget kap, ez idő alatt próbálja kilőni magát, ezért sok a hiba. Mindenki bizonyítani akar. De lehet ezen csiszolni, kicsit több koncentrációval kell játszani.”
|
A bajnokságban sorra születtek az egy-két gólos győzelmek, amik egyértelműen jelezték: egyik nagycsapat sem léphet nyugodt szívvel a pályára, minden egyes ellenféllel meg kell küzdeni a győzelemért. A spanyolok szempontjából a BL gépezet sem jól indult be. A végső győzelemre is esélyesnek tartott Ciudad Real Veszprémben kapott ki 2 góllal. Ahogy ilyenkor mondani szokás, megcibáltuk az oroszlán bajszát, hiszen a visszavágón csúfos vereséget mértek kedvenc csapatunkra. Bár utólag az is kiderült, hogy az összesített párharcokban még mindig mi kaptunk ki a legkevesebbel (-9), hiszen mind a csoportban a Bukarest (-28), a Tatran Presov (-19), mind az egyenes kiesése ágon a Szeged (-10), a Celje (-12), a Flensburg (-11), mind a döntőben a PSA Pamplona (-15) nagyobb vereséget kapott.
Szuperkupa Nagyon előreszaladtam időben, lépjünk vissza 2005 novemberére, amikor is Leonban megrendezésre került a Szuperkupa döntő, melyben a Magdeburg, a Barcelona, az Ademar Leon és a CR kvartett volt érdekelt.. Az első játéknapon a Magdeburg legyőzte a Leont (27-26), a CR pedig a Barcelonát (31-27). Így a döntőben a 2002-es BL győztes került össze a Ciudaddal. Ez utóbbi lett a torna nyertese, hiszen 9 gólos győzelmet aratott a német sztárcsapat felett (37-28). Ekkor már érezhető volt, hogy a kezdeti nehézségek ellenére nagyon összeállt a Dujshebaev vezette együttes.
Allianz Asobal Kupa Spanyolországban az óév nem búcsúzhat kézilabda nélkül. Az Asobal kupát rendezték december 28-29-én, Zaragozában. A házigazda Aragon mellett a Pamplona, a CR és a Leon vett részt a tornán. Az első meccseken a CR a Leont (33-35), míg a Pamplona az Aragónt (31-23) győzte le. A döntő élményszámba menően kezdődött, de nem a PSA szurkolóinak. Történt ugyanis, hogy Sterbik Árpád a kapujából talált be a portlandi hálóba. Ez annyira megzavarta a pamplonaiakat, hogy 8 gólos vereséggel (23-31) jöttek le a pályáról. A torna legjobb kapusa Sterbik Árpád, a legjobb játékos Urios Fonseca, míg a gólkirály Mirza Dzomba lett. Ismerős nevek…….
A januári Európa Bajnokság ha lehet ilyet mondani, még jót is tett az amúgy is színvonalas spanyol kézilabdának. Az ezüstérmesként hazatérő spanyol válogatott játékosait talán a döntőben elszenvedett vereség tüzelte, s ezt a helyzetet – mint a legtöbb válogatottnak adó játékost- a Ciudad Real élvezte leginkább. A csapat egységesebb és ellenállhatatlanabb volt mint valaha. És ezzel együtt megállíthatatlan is. A bajnokság nem hozott váratlan meglepetést, a nagycsapatok –ha néha nyögve is- de hozták a meccseiket. A BL azonban meglepetéseket rejtegetett, hisz márciusban a sors és a sorsolás kegyetlensége miatt összekerült két spanyol, a Barca és a PSA. Ez utóbbi jutott tovább, s a Veszprémen keresztül – ki nem emlékezne rá, 1 gólon múlott - a döntőbe. A címvédő tehát még a legjobb 4-be sem tudott bekerülni. A másik ágon a CR a Flensburg csapatát búcsúztatva harcolta ki, hogy ismét spanyol házidöntőre kerüljön sor. Melynek első mérkőzését a pamplonai egyetem csarnokában rendezték meg, nem a hazai szurkolók örömére. Volt kapusunk, Sterbik Árpád és a ciudadi védelem nem sok esélyt adott a portland játékosainak. Idegenben 6, hazai pályán pedig 9 gólos győzelmet aratva emelhették magasba a Bajnokok Ligája trófeát.
Copa del Rey Hátra volt még a spanyol kupa, a Copa del Rey döntője, mely májusban, Almeriában került megrendezésre. A nyolcas döntő csapatai: Keymare Almeria, Granollers, Barcelona, PSA Pamplona, Ademar Leon, Valladolid, CAI Aragon, Ciudad Real. A meglepetést ezen a tornán a Valladolid csapata okozta, hisz előbb a Leont (36-32) majd a Barcelonát (31-29) búcsúztatta. A döntőben pedig a BL győzelemtől jóllakott Ciudad Realt győzte le 35-30-ra.
Térjünk vissza a bajnokságra, hisz már minden érmet kiosztottak a spanyol tornákon, csak a bajnokság végső eredménye maradt kérdéses. Még az őszi szezonban a Barcelona (26-24) is és a Portland (28-27) is legyőzte otthon a Ciudadot, ezzel az első és a második helyen voltak a tabellán, jó ideig. (Érdekesség, hogy a 2005/2006-os szezonban a PSA és a CR összesen 6 alaklommal találkozott, s ebből ez az egyetlen baszk siker született.)
A baszkok azonban elkövettek egy hatalmas hibát: pontot vesztettek a Bidasoa Irun ellen (24-24). Ezzel nemcsak a Barcelona érezhette célegyenesben magát, de a Ciudad szeme előtt is felcsillant az ezüstérem esélye. Ekkorra ugyanis már csak a jobb gólkülönbség miatt állt a második helyen a baszk csapat. Az utolsó fordulók hozták az izgalmakat: a Ciudad hiába vágott vissza az őszi vereségek miatt előbb a Barcelonának (33-27) majd a Pamplonának (28-25) a bajnoki címét már nem tudta megvédeni. A végjáték az Ademar Leonnak sem kedvezett, hisz a Barcelona elleni 3 gólos vereség (29-26) a negyedik helybe került.
|
Néhány adat a spanyol bajnokságról:
Bajnokság végeredménye: 1.- F.C. Barcelona-Cifec 56 2.- BM. Ciudad Real 54 3.- Portland San Antonio 52 4.- BM. Valladolid 40 5.- Caja Espańa Ademar 38 6.- Bidasoa Irún 29 7.- CAI BM. Aragón 28 8.- C.BM. Torrevieja 27 9.- Algeciras BM. 27 10.- Fraikin BM.Granollers 25 11.- Keymare Almería 23 12.- J.D. Arrate 22 13.- Teka Cantabria 21 14.- BM. Altea 18 15.- BM. Alcobendas 12 16.- Frigoríficos del Morrazo 8
Ennyi lenne a spanyol kézilabda 2005/2006-os szezonja. Természetes, hogy ez a rövid írás nem tudja visszaadni azt a rengeteg mérkőzést, hangulatot, színvonalat, örömöt és bánatot, amit ez a sportág Spanyolország számára jelenthet. Most mindenki pihen egy kicsit, hogy szeptembertől újult erővel vágjanak neki a minden bizonnyal hasonlóan izgalmas szezonnak.

|
|
|